ZEMPLÍN – Vôňa čerstvého ihličia sa v našich domácnostiach postará o pravú atmosféru Vianoc. Ak si vianočný stromček zaobstaráte v predstihu, je potrebné dbať na správnu starostlivosť. Ako sa starať o živý vianočný stromček tak, aby vydržal čo najdlhšie?
Zabezpečte stromčeku lepšie prijímanie vlahy
Po prenesení domov je ideálne, ak zo spodnej časti kmeňa odrežete približne 1-2 cm. Dajte pozor aby bol rez rovný, kmeň nezapiľujte do šikma. Rovnako tak sa vyvarujte toho, aby ste z kmeňa zbytočne nestrhávali kôru. Týmto zabezpečíte lepšie prijímanie vlahy a stromček vydrží bez problémov svieži dlhú dobu.
Živý vianočný stromček skladujte na chladnom mieste
Vianočný stromček následne umiestnite do nádoby s vodou tak, aby bola ponorená aj kôra na kmeni a skladujte na chladnom mieste napr. balkón, terasa atď. Nezabudnite pravidelne kontrolovať, či je v nádobe dostatok vody, kaukazskej jedli totiž nerobí problém „vypiť“ niekoľko litrov vody.
Doprajte čas na aklimatizáciu
Predtým, ako stromček umiestnite na miesto, kde bude stáť v plnej kráse na Štedrý deň, doprajte mu priestor na aklimatizáciu. To znamená, že nie je najlepší nápad premiestniť ho z chladnej terasy priamo do vyhriatej obývačky. Aspoň na pár hodín ho predtým umiestnite na chladnejšie miesto v domácnosti napr. garáž, chodba, komora a pod. Odporúča sa tiež znova odpíliť 1-2 cm z konca kmeňa, potom môžete stromček osadiť do stojana. Aj počas sviatkov musí mať stromček dostatok vlahy, vynikajúcim pomocníkom môže byť stojan na vianočný stromček, ktorý má integrovanú nádobu na vodu.
Kam živý stromček umiestniť?
Ak chcete aby vám stromček vydržal čo najdlhšie, dbajte aj na jeho správne umiestnenie v domácnosti. Nie je vhodné ho umiestňovať na miesta, kde je príliš teplo napr. vedľa radiátora, krbu a pod. Dávajte pozor aj na svetielka, žiarovky môžu vetvičky zahrievať, čo spôsobuje nielen riziko vzniku požiaru ale aj ich rýchlejšie vysychanie, ak to nie je potrebné svetielka nenechávajte zapnuté dlho.