PREŠOV – V celoslovenskej súťaži Najkrajší kalendár Slovenska Prešovský samosprávny kraj opäť zabodoval. V kategórii regióny získal druhé miesto za nástenný kalendár Drevené kostolíky Prešovského kraja 2019. Triumfovalo aj Vihorlatské múzeum v Humennom v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ktoré si vyslúžilo prvé miesto za kalendár V komnatách…
Do súťaže slovenskej kalendárovej tvorby o Najkrajší kalendár Slovenska prihlasovali svoje diela autori, firmy, mestá, obce i kraje. Odborná porota zložená z vysokoškolských pedagógov, grafikov, fotografov i novinárov v tomto roku hodnotila dovedna 45 nástenných a stolových kalendárov od 33 vydavateľov.
Kalendár PSK Drevené kostolíky Prešovského kraja 2019 získal v kategórii Regióny 2. miesto a zaujal sériou fotografií, ktorých autorom je uznávaný fotograf Ján Štovka. Z unikátnych skvostov nachádzajúcich sa na území kraja sa pozornosti ušlo možno turisticky menej známym dreveným kostolom, ale rovnako vzácnym. V kalendári majú svoje miesto chrámy z 18. storočia v Šemetkovciach, Miroli, Príkrej, Mikulášovej, Dobroslave, Jalovej, Potokoch či kostolík z druhej polovice 17. storočia v Bodružali, ktorý je zapísaný aj medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO. V ocenenom kalendári sú zobrazené aj sakrálne stavby z Matysovej, Novej Sedlice a Novej Polianky, ktoré je dnes možné obdivovať v skanzenoch v Starej Ľubovni, Humennom a vo Svidníku. Osobitnú pozornosť si vyslúžila aj kópia chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky z roku 1908 s vyhliadkovou vežou v Ľutine.
Medzi najkrajšími nástennými kalendármi sa ocitol aj kalendár Kaštieľ v Humennom: V komnatách… z produkcie Vihorlatského múzea v Humennom, inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. V súťaži obsadil 1. miesto za fotografické stvárnenie pozoruhodných interiérov niekdajšieho sídla Drugetovcov a neskôr i Andrášiovcov.
Z Prešovského kraja si cenu z celoslovenskej súťaže, konkrétne 3. miesto v kategórii Mestá, prevzalo i mesto Stropkov za kalendár Stropkov v časoch Rakúsko –Uhorska a prvej Československej republiky.
Okrem výsledkov 27. ročníka súťaže Najkrajší kalendár Slovenska 2019 verejnosť spoznala aj ocenených v rámci 12. ročníka súťaže Najkrajšia kniha a propagačný materiál Slovenska za rok 2018. Úspechy spomedzi 19 prihlásených diel tu zožali aj vydavatelia z Prešovského kraja. Mesto Stará Ľubovňa získalo ocenia za dve publikácie – Stará Ľubovňa – región mnohých kultúr na rozhraní Spiša a Šariša a za Kalendár kultúrnych, športových a spoločenských podujatí. Z kníh o meste zaujali Levoča a okolie a Kežmarok – história a tradície. Ocenený bol aj vydavateľský počin obce Hozelec.
Prešovský samosprávny kraj obsadzuje v celoslovenskej súťaži najkrajších kalendárov popredné priečky už pravidelne. Na konte má od roku 2008 šesť prvých miest a tri druhé miesta. V súťaži najkrajších kníh a propagačných materiálov sa v predošlých ročníkoch umiestnil už osemkrát.
Obe celoštátne súťaže organizuje tradične Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov so Štátnou vedeckou knižnicou Banská Bystrica a ďalšími partnermi. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa tohto roku konalo 9. apríla v Banskej Bystrici.
Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK