HUMENNÉ – Ak do centra horného Zemplína pricestujete vlakom alebo autobusom, určite vašu pozornosť v priestoroch železničnej stanice, upúta majestátna socha vojaka Švejka. Dostala sa tam pred takmer 17 rokmi vďaka aktivitám vtedajšieho občianskeho združenia H-A-D a okrem iného, odštartovala novú tradíciu v meste.
Aj keď na začiatku bola snaha o budovanie medzinárodnej spolupráce na trati železníc, v súčasnosti sa so Švejkom v Humennom, spájajú predovšetkým slávnosti, kde je na čestnom mieste pivo.
Predstavovať najznámejšie dielo významného českého spisovateľa Jaroslava Haška „Osudy dobrého vojaka Švejka“ je takmer zbytočné. Kniha o humorných príbehoch netypického vojaka bola preložená do mnohých jazykov a získala si srdcia čitateľov na celom svete. Haškova literárna pozostalosť je rozsiahla, zanechal vyše 1200 humoresiek, poviedok, úvah, fejtónov, poznámok, čŕt a úvodníkov. Najúspešnejším román „Osudy dobrého vojaka Švejka“, zaradili do zlatého fondu medzi svetovej literatúry.
Kamenná kópia nezabudnuteľného obrázku Josefa Ladu stojí na železničnej stanici pri historickej studni a typickým pohľadom sa díva kamsi pred seba. Na studňu Jaroslav Hašek nezabudol ani vo svojich spomienkach. Nemohol, lebo voda z nej mu veľmi chutila…
Sochu slávnostne odhalili 6. októbra 2000. Dielo humenského sochára Jaroslava Drotára meria vyše dvoch metrov, je z liateho kameňa a váži viac ako 150 kilogramov.
Veľký kus vďaky za kamenného svedka humenskej minulosti patrí MUDr. Ivete Plšekovej, súčasnej viceprimátorke Bratislavy. Prečo ste oživili vojaka Švejka v Humennom? „Ako zástupkyňa prednostu Okresného úradu v Humennom, som mala na starosti aj regionálny rozvoj a zahraničnú spoluprácu. Chcela som región zatraktívniť pre cestovný ruch. Načrela som do histórie Humenného a uvedomila som si, že kedysi cezeň viedla trasa, ktorou cestoval aj vojak Švejk na východný front. O myšlienke predstaviť a priblížiť netradičným spôsobom vojaka Švejka som povedala priateľom z občianskeho združenia H-A-D, čo bolo Humenské združenie pre rozvoj.“ Myšlienka členov združenia nadchla a v pomerne krátkej dobe ju zmenili na realitu. O tom, že socha dobrého vojaka Švejka, bude oficiálne prvá na svete, sa Iveta Plšeková dozvedela až neskôr.
Myšlienku postaviť sochu na železničnej stanici podporovali od začiatku samotní železničiari.
Socha stojí na pozemku patriacemu ŽSR, aby tam mohla stať, občianske združenie H-A-D si pozemok muselo prenajať. „Keď došlo k územnému konaniu, zistili sme, že kvôli tomu, aby socha mohla stať, musíme podstúpiť hotovú tortúru. Podľa množstva požadovaných potvrdení to vtedy vyzeralo, že sa chystali postaviť novú železničnú stanicu. Napokon sa všetko obrátilo na lepšie a my sme ocenili ochotu zástupcov Železníc SR. Vďaka nim sme omnoho ľahšie zvládli papierovú vojnu, ktorá postaveniu sochy predchádzala.“
Po úspešnom boji s byrokratmi vznikol medzinárodný slovensko-česko-poľský projekt „Po stopách dobrého vojaka Švejka“. Mesto Humenné má už dlhodobú a dobrú spoluprácu s poľským mestom Sanok, ktoré leží tiež na tejto trase. Iveta Plšeková dodáva: „Moja teória je, že Slovensko má veľa krás a zaujímavých miest. Ale zároveň vieme, že všetky spomenuté danosti už dnes nestačia. Kniha Osudy dobrého vojaka Švejka patrí medzi najviac prekladané knihy na svete, a to bol veľmi príjemný, hoci staronový objav. Zistila som, že na svete existuje mnoho klubov vojaka Švejka, v ktorom sa stretávajúci nadšenci a vyznávači pohľadu na svet, aký mal vojak Švejk. V bývalom Československu a aj na Slovensku sa i dnes niektorí ľudia dívajú na túto literárnu postavu ako na robustného prostáčika a človeka menej inteligentného a šikovného. Švejk je však vo svete chápaný ako filozofická postava, ako človek, ktorý mal na veci okolo seba vlastný originálny názor. Prešiel však určitý čas a socha Švejka zmizla z pozornosti domácich. Nakoniec, s inou netradičnou pripomienkou vojaka Švejka, prišla pred verejnosť domáca samospráva. Namiesto Humenčanmi pozitívne hodnotenej jazdy vlakom s historickou parnou lokomotívou, plnou spevu a rozprávania o histórii regiónu z Humenného až do Sanoku a späť, pribudli „Švejkove pivné dni“. Nová akcia si od začiatku získala priazeň vyznávačov piva, gurmánskych špecialít a ľudovej zábavy zo širokého okolia.
Od piatka 5. mája sa až do konca víkendu zmení humenské hlavné námestie znova na obrovský výčap. Domáci, aj cezpoľní pivári sa stretnú na v poradí už 4. ročníku „Švejkovych pivných dní“, aby sa zabavili a ochutnali, aké značky piva varia aj za hranicami Slovenska. Novinkou, ktorú pripravili zamestnanci z odboru kultúry, športu a mládeže mestského úradu je „pivný beh“. Na trati si zmerajú behu chtiví pivári rýchlosť v kombinácii s pitím piva. Hlavnou hviezdou podujatia bude speváčka Dara Rolins, ktorá vystúpi v piatok večer a v nedeľu, 7. mája bude na veľkoplošnej obrazovke pripravený live prenos zo zápasu Lotyšsko – Slovensko.