HUMENNÉ – Stalo sa to v nedeľu 5. júna 1927 a najväčšiu zaznamenanú povodeň v spomínanom období spôsobila asi hodinu trvajúca prietrž mračien v priestore medzi Kudlovcami a mestom. Mestom sa začal valiť taký silný prúd vody, že za niekoľko minút bolo zaplavené námestie aj priľahlé ulice tak, že voda sa dostala do pivníc, obchodov aj do nižšie položených bytov.
Túto správu treba doplniť o skutočnosť, že už niekoľko dní predtým vytrvalo pršalo. To bol dôvod prečo súčasne došlo aj k vyliatiu Laborca, ktorý zaplavil nielen okolité polia, ale tiež pivnice v domoch na ulici Hrnčiarskej. Prúd vody vtedy odniesol časť brehu a vymyl si nové koryto. Následkom tejto povodne boli poškodené mnohé budovy, ulice a chodníky. V celom vtedajšom humenskom okrese voda spôsobila škody za 5 miliónov korún. V nasledujúcich rokoch boli škody a následky odstraňované aj s finančným prispením štátnych orgánov. Práve táto povodeň, respektíve jej dôsledky sa stali hlavným impulzom k započatiu regulácie Laborca v našom meste.
Práce začali v roku 1931 pri železničnom moste, na úseku, kde Laborec ohrozoval pozemky patriace rodine Andrássyovcov a v polovici 30. rokov 20. storočia až po vtedajšiu vojenskú plaváreň.
(red)