Nerobte túto častú chybu a vydrží vám krásna celé roky! Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, je trvalá rastlina z čeľade áronovité, ktorá patrí v domácnostiach medzi veľmi často pestované izbové rastliny. Má tropický pôvod, pričom jeho domovinou sú najmä dažďové pralesy Strednej a Južnej Ameriky. Lopatkovec alebo aj ako „ženské šťastie“ – túto rastlinu pozná väčšina z nás, lebo je jednou z najobľúbenejších izboviek a nájde sa hádam v každej druhej domácnosti. Môže za to určite fakt, že je veľmi nenáročná a prežije v miestnosti s nižším prísunom svetla.
Za minimálnu starostlivosť nám dá skutočne veľa – nádherné kvety a prinesie do bytu dobrú energiu.
Rastlina pochádza z oblasti Filipín, Kolumbie a Brazílie a eviduje sa viac ako 45 rôznych druhov. U nás sa traduje, že ak si dá do domu slobodné dievča, do roka sa môže tešiť na sobáš so svojim vyvoleným. Tiež sa hovorí, že ak rastlinu prinesiete ako dar vydatej žene, do roka sa rodina bude tešiť novému prírastku. Ženám vraj jej prítomnosť v byte prospieva, aby prekvitali do krásy, chráni ich vnútorný pokoj a pomáha vysporiadať sa s každodennými starosťami.
Nech sa o tejto vznešenej rastline traduje čokoľvek, je isté, že pohľad na dokonalé spojenie bielej a sýtozelenej farby pohladí dušu, poteší a upokojí aj rozbúrenú myseľ.
Čo treba vedieť?
Lopatkovec miluje vlhkosť a dokáže ju čerpať aj zo vzduchu. Veľmi dobré je časté rosenie listov a pobyt vo vlhkejších miestnostiach. V zime obľubuje rozptýlené svetlo a v lete polotieň až tieň. Lopatkovec nikdy nedávajte v lete do exteriéru, pokiaľ ste preň nenašli skutočne tmavý kút.
Rastlina je vynikajúcou dekoráciou nielen do bytu, ale aj do kancelárií a zafajčených priestorov. Práve tu dokáže pomôcť pri odstraňovaní toxických látok a splodín fajčenia zo vzduchu. Vytvára tak priaznivejšie a zdravšie prostredie.
Ako si vybrať správnu rastlinu v obchode?
Po prvé, zamerajte sa na substrát, v ktorom je rastlina umiestnená. Nemôže byť ani preliaty ale ani celkom presušený. Pôda musí byť neustále vlhká. Na povrchu substrátu nesmú byť fľaky (biele, žlté ani hnedé), ani známky po muškách. Tiež pozor na hnedé škvrny na listoch – tento problém sa síce dá riešiť, ale poukazuje na nedostatok vlahy.
Chyba, ktorej sa vyvarujte
Mnohí pestovatelia robia tú chybu, že lopatkovec po prinesení z obchodu hneď alebo veľmi skoro presádzajú do väčších črepníkov. Druhou chybou je, že ak si prenesieme kvitnúcu rastlinu, obdivujeme jej kvety až kým neopadnú a až potom sa rozhodneme presadiť ju. Ani takýto postup však nie je správny – uvádza profesionálny pestovateľ.
Počas prvých dvoch týždňov rastlinu len pozorujeme. Umiestnime ju do polotieňa a pravidelne zalievame mäkkou vodou (ideálne dažďovou alebo odstátou). Predtým, ako budeme zalievať, strčíme polovicu prstu do substrátu a ak je vlhký nezalievame. Ak nie, vtedy pridáme dostatok vody.
Lopatkovec miluje vyššiu vlhkosť a dokáže ju pohlcovať aj z priestoru. Počas zimy preložte na radiátor vlhkú handru, aby ste rastline dopriali dostatočnú vlhkosť zo vzduchu. Lopatkovec je síce veľmi odolná rastlina, ak má nejaký problém na 90% súvisí s nedostatočnou vlhkosťou vzduchu.
Prvé dva týždne potrebuje rastlina na adaptáciu v byte a na nastavenie sa na nové podmienky. Práve po 2-3 týždňoch je pripravená na presadenie. S presádzaním teda rozhodne nečakajte, kým opadnú kvety, teraz je ten správny čas.
Ako správne presádzať?
Lopatkovec teda presaďte najskôr po 2-3 týždňoch. Opatrne uvoľníme korene a odstránime prebytočný substrát. Na presádzanie môžeme zvoliť rovnako veľký, alebo len nepatrne väčší črepník, ako predošlý – o 2 cm širší aj hlbší. Pre lopatkovec je vhodnejší menší črepník, vtedy lepšie prosperuje a dokáže lepšie využívať vlhkosť z pôdy.
Na dno črepníka navrstvíme keramzit (približne do 1/3 črepníka). Substrát pre lopatkovec je ľahký a výživný. Namiešame ho z a naň substrát zložený zo záhradnej zeminy, listového humusu, rašeliny a piesku v rovnakom pomere.
Lopatkovec kvitne od februára do októbra. Potom potrebuje obdobie odpočinku – predovšetkým, ak kvitol veľmi dlho. Umiestnime ho svetlej chladnej miestnosti s teplotou okolo 15 stupňov Celzia. Zavlažujeme len sporadicky a v takomto režime by sme mali rastlinu nechať aspoň 2 a maximálne 4 týždne. Potom rastlinu preložíme na pôvodné stanovisko a staráme sa o ňu ako predtým.
Stáva sa, že v období odpočinku na rastlinu zabudneme a „neprebudíme ju včas“. Ak je lopatkovec v chladnejšej miestnosti dlhšie, zvykne spadnúť, nemusíte sa však obávať. Tento stav sa dá zvrátiť jednoducho – substrát dobre zavlažte a nalejte vodu aj do podmisky. Rastlinka sa opäť zdvihne a opäť spevnie.
Vyskúšala som veľa hnojív ale najviac sa mi osvedčilo, keď som z času na čas pridala do vody trochu tekutého minerálneho alebo organického hnojiva pridala do vody a rozprašovačom postriekala rastlinku. Nezabúdajte, že lopatkovec absorbuje živiny najlepšie cez listy. Uistite sa, že vlhkosť nedopadá na kvety – začali by hnednúť a skoro opadať.
Kvitnúcu rastlinu je veľmi jednoduché rozmnožiť pomocou trsov. Je to veľmi jednoduché. Z materskej rastliny získate dve a to tak, že koreňový bal jednoducho rozdelíte na polovicu a získate tak dve alebo viac rastlín, ktoré majú vlastný koreňový systém, stonku aj listy. Tieto rastliny jednoducho presadíte do samostatných kvetináčov.
Čo robiť, ak sa objavia hnedé špičky?
Ide o nedostatok vlhkosti vo vzduchu a existuje jednoduchá metóda, ako tomuto „neduhu“ predísť, prípadne vyriešiť ho. Stačí, ak použijete sústavu podmisiek. Teda menšiu misku v ktorej je črepník umiestnite do väčšej podmisky, do ktorej pravidelne dolievate vodu. Skvelým tipom je tiež umiestniť rastlinku do misky s vlhkými kamienkami. Substrát by nikdy nemal celkom vyschnúť.