Nenechajte sa oklamať pri predaji veci cez internetový bazár

HUMENNÉ – Podvodníci striehnu na každú možnú príležitosť ako oklamať poctivých a slušných ľudí a obrať ich o peniaze. Veľakrát sa už stalo, že o peniaze prišli ľudia, ktorý chceli niečo kúpiť na internetovom bazári. Natrafili však na podvodníka a nemali ani tovar ani peniaze.

Opatrný však treba byť aj keď chcete niečo predať na internetovom bazári. Podvodníci totiž vedia ako môžu okradnúť dôverčivých ľudí aj pri predaji. Jeden akruálny príklad z Humenného.

Na internetovom bazári zverejnil muž z Humenného inzerát, v ktorom ponúkal na predaj bicykla za sumu 400.- €. Prostredníctvom mobilnej aplikácie ho kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý o bicykel prejavil záujem. Pri vzájomnej komunikácii sa dohodli, že kupujúci za tovar zaplatí cez kuriérsku spoločnosť, pričom predávajúcemu zaslal link na internetovú stránku, ktorá sa podobala stránke známej kuriérskej spoločnosti. Po kliknutí na tento link tam predávajúci zadal údaje svojej platobnej karty. Po zadaní týchto údajov boli bez jeho súhlasu a vedomia uskutočnené platby v prospech dvoch ruských spoločností v celkovej sume 384,58.- €.

Prípad prevzal humenský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre prečin Neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku a prečin Podvod.

RADY POLÍCIE
Seriózne spoločnosti fungujú tak, že adresát dostane e-mail o existencii zásielky, s odkazom na približný termín jej doručenia, prípadne meno a telefónne číslo kuriéra. Takisto zväčša obsahuje špecifický identifikátor zásielky. Skutočné výzvy nikdy neobsahujú odkazy na platobný nástroj alebo portál s požiadavkou na platbu.
V prípade, že vznikne neočakávaný finančný náklad v súvislosti so zásielkou, jeho úhrada je spravidla konzultovaná s klientom telefonicky a v prípade vyriešenia problému dostane klient e-mail alebo sms správu s odkazom na platbu, či QR kód. Rovnako prílohu tvorí vyčíslenie dodatočného nákladu na faktúre alebo dodacom liste, dnes už štandardne v elektronickej podobe.