ZEMPLÍN/STRÁŽSKE – Minister životného prostredia, minister pôdohospodárstva a niektorí poslanci NR SR docestovali za obyvateľmi východného Slovenska, ktorí sú vystavení zdravotným rizikám pre bývalú výrobu PCB látok v závode Chemko Strážske. Jasne tým odkázali, že riešenie tohto dlhé roky odkladaného problému je prioritou celej vlády.
„Pozostatky z výroby PCB látok dodnes zamorujú tento región. Miestnym ľuďom štát dlhuje riešenie už celé dekády. Je na čase tento dlh splatiť,“ vyhlásil Ján Budaj, minister životného prostredia.
Jeden z prvých spoločných oficiálnych výjazdov ministra životného prostredia a ministra pôdohospodárstva smeroval do takzvaného trojuholníka smrti na východnom Slovensku.
Priamo v Strážskom sa stretli s predstaviteľmi miestnych obyvateľov, aby ich uistili, že odstránenie starej environmentálnej záťaže z Chemka Strážske je prioritou nielen rezortu životného prostredia, ale vyslovene celej vlády.
„Ako obyvateľ tohto regiónu vnímam svoju povinnosť prísť na miesto činu a uistiť ľudí, že nezabúdam na krivdu, ktorá sa im deje a ich zdravie vystavované zbytočnému riziku. Doterajšie vlády tento problém vytrvalo ignorovali. Vláda Igora Matoviča však bude tento problém, ktorý sa týka desiatok tisíc ľudí, riešiť. Aj preto sme dnes s pánom ministrom prišli priamo na miesto činu,“ hovorí Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Ministerstvo životného prostredia aktívne hľadá spôsoby, ako čo najskôr odstrániť environmentálne záťaže, ktoré vznikli v súvislosti s výrobou PCB látok na východnom Slovensku. V najbližších týždňoch preto prebehnú geologické prieskumy v lokalite Chemko Strážske a na odkalisku Poša.
Prieskumy určia rozsah znečistenia pôdy či podzemných vôd. Čo je však ešte dôležitejšie, na základe ich výsledkov bude odborníkmi stanovená najlepšia dostupná metóda, ako kontamináciu z bývalej výroby PCB látok definitívne zastaviť.