Ak sa na Slovensku povie Veľká noc, tak v našich končinách asi nič nie je tradičnejšie pre toto obdobie ako sú vajíčka. Maľované, papierové, čokoládové, likérové, varené, v zemiakovom šaláte, vo veľkonočnej plnke, plnené alebo v koláči.
Na východe sa taktiež pripravuje tradičná hrudka, ktorá nesmie chýbať v žiadnom košíku určenom na posvätenie v kostole. Nečudo, že v tomto období sú vajíčka všade. Veď sú symbolom života, znovuzrodenia a plodnosti, ktoré prináša so sebou sama jar. V kresťanstve sa vajce považovalo za symbol zatvoreného hrobu, z ktorého vstal Kristus, symbol nesmrteľnosti. Ďalším dôvodom jedenia vajec na Veľkú noc bola zrejme aj skutočnosť, že vajcia sa nesmeli jesť v pôstnom období.
Vajcia sú bohaté na vitamín B12, ale aj na vitamíny A, D, E, K. Z minerálnych látok nájdete v každom vajci najmä fosfor a železo, ale aj malý obsah zinku, medi, mangánu, brómu či jódu. Jedno slepačie vajce, presne povedané žĺtok, obsahuje približne 250 mg cholesterolu. Odporúčaná denná dávka je pritom 300 mg. Vajce však obsahuje aj lecitín, ktorý emulguje tuky a chráni telo pred ukladaním cholesterolu. Ľudia so zvýšenou hladinou cholesterolu by sa mali vyvarovať ich zvýšenej konzumácie a konzumovať predovšetkým bielok. Ten obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré sa uvoľňujú šľahaním. Samotné bielka veľmi často konzumujú najmä športovci, modelky, herci pri rôznych diétach.
S vajíčkami je úzko spätá výroba majonézy, ktorú je možné v zemiakovom šaláte jednoducho zameniť za kyslú smotanu, prípadne biely jogurt, najmä v prípade, ak máte zdravotné ťažkosti alebo v zemiakovom šaláte používate už natvrdo uvarené vajíčka.