Týždeň slovenských knižníc – získajte členské na rok zdarma

Prešovský VÚC

PREŠOV – V pondelok 5. marca sa začína Týždeň slovenských knižníc. Celoslovenské podujatie bude už tradične zamerané na knihy, čítanie i množstvo výnimočných podujatí. Aktuálny 19. ročník organizujú Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Aktívne sa doň zapája aj Prešovský samosprávny kraj.

Týždeň slovenských knižníc (TSK) je naďalej verný svojmu poslaniu – pozitívne zviditeľňovať knižnice cez široké spektrum aktivít a podujatí pre všetky vekové kategórie. Výnimkou nie sú ani regionálne knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Tie budú počas celého týždňa odpúšťať poplatky za oneskorené vrátenie kníh či ponúkať zápis nových čitateľov zdarma. Špecialitou budú knižné hliadky, ktoré budú „prichytávať“ ľudí čítajúcich na verejnom mieste a odmeňovať ich za to bezplatným členským v knižnici na jeden rok. Novinkou je vyhodnotenie čitateľskej súťaže Kniha roka PSK za rok 2017.

„Cieľom súťaže, ktorej pilotný ročník sme vyhlásili práve pred rokom, je vybrať najkrajšiu či najhodnotnejšiu publikáciu, ktorá si zaslúži pozornosť odbornej i čitateľskej verejnosti. 45 nominácií a vyše tisíc hlasujúcich svedčí o tom, že o regionálne tituly je veľký záujem. Máme ambíciu ponúknuť víťazom spoluprácu a priestor na prezentáciu ich kníh a tvorby,“ uviedla Marta Skalková, riaditeľka Knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove, kde sa 5. marca bude konať aj slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc v rámci PSK. Jeho súčasťou bude vyhlásenie nového ročníka ankety Kniha roka 2018, ale i symbolické odovzdanie knižného daru slovenskej komunite v srbskej Vojvodine. Organizátori zároveň predstavia podujatia TSK v siedmich regionálnych knižniciach v kraji.

„Ponuka je skutočne rozmanitá. Počas Týždňa slovenských knižníc v Prešovskom kraji budú prebiehať rôzne súťaže, prednášky, zážitkové čítania, slávnostné zápisy prvákov, vzdelávacie podujatia a burzy kníh. V programe sú aj besedy so spisovateľmi pre deti a dospelých – s Gabrielou Futovou, Michaelou Ellou Hajdukovou, Janou Pronskou, Máriou Ferenčuhovou a regionálnymi autorkami Lenonou Štiblarikovou a Ninou Kollárovou,“ uviedla M. Skalková.

Najnavštevovanejšia Knižnica P.O.H. v Prešove pripravila súťaže v čítaní škôlkarom, prezentáciu Nevšedných žien Prešova i objavovanie mesta spojené s literatúrou a spisovateľmi. Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove predstaví osobnosť, ktorú nesie v svojom mene viacerými akciami – náučným pásmom Gutgeselova tlačiareň a prednáškami o tomto významnom kníhtlačiarovi a vydavateľovi z konca 16. storočia. Vihorlatská knižnica v Humennom stavia tiež na regionálnej histórii a predstaví Stratené a nájdené poklady Zemplína, no i vycestuje spolu s cestovateľom Milanom Kurucom do krajín Južnej Ameriky. Podtatranská knižnica v Poprade má pripravené tvorivé dielne s ilustrátorkou Janou Kalixovou či rozprávanie o ľudovom spisovateľovi a zberateľovi Matejovi Hrebendovi. Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni organizuje tradične regionálnu súťaž o najsčítanejšieho detského čitateľa, posvieti si na Knihy verzus internet a odovzdá knižný dar pre pacientov Ľubovnianskej nemocnice. Čitateľský maratón, zdobenie a maľovanie vajíčok čaká na návštevníkov Podduklianskej knižnice vo Svidníku, ktorá pripravila podujatia i v obľúbenom bibliobuse. Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou finišuje s kurzom počítačovej gramotnosti a pozýva tiež na stretnutie Piatky pre matky.


V Prešovskom kraji je evidovaných 310 verejných knižníc, z toho 260 aktívnych, čo je najviac zo všetkých krajov na Slovensku. Vo svojich fondoch evidujú vyše 2 milióny kníh a iných dokumentov. Priamo v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja je sedem regionálnych knižníc – v Prešove, Poprade, Starej Ľubovni, Vranove nad Topľou, Bardejove, Humennom a vo Svidníku. Vlani zaregistrovali vyše 518 tisíc návštevníkov, takmer 1,5 miliónov výpožičiek a zorganizovali 3 500 vzdelávacích či kultúrnych podujatí. Služby využíva viac ako 40 tisíc registrovaných používateľov. Knižnice vlani zaznamenali prírastky v knižničných fondoch, pribudlo takmer 24 tisíc kníh a rôznych dokumentov. Umožnila to mimoriadna dotácia 100 tisíc eur, ktorú na nákup kníh poskytol už po tretíkrát zriaďovateľ. Prešovský samosprávny kraj na činnosť regionálnych knižníc vlani vynaložil viac ako 2,2 miliónov eur, na samotné rekonštrukcie takmer 146 tisíc eur.

***

Doplňujúce informácie a zaujímavosti:

Najčítanejšie tituly (vyše 100 výpožičiek v jednej knižnici)
Dominik Dán : Smrť na druhom brehu, Nežná fatamorgána, Noc temných klamstiev
Viola Fischerová: Mengeleho dievča
Jana Pronská: Janičiarová žena, Láska a česť
Katarína Gillerová: Ak mi uveríš
Marta Fartelová: Vôňa tvojej duše
Mária Hamzová: Obyčajné šťastie
Táňa Keleová Vasilková: Si ako slnko
Eva Urbaniková: Nakreslí mi vietor
Samuel Bjork: Sova
T.J. Mazzero: Ireniné deti
Jo Nesbo: Smäd, Krv na snehu, Bohyňa pomsty
Barbara Cartlandová: Ohrozená láska

– Pre deti:
Gabriela Futová: Ako si vychovať brata, Poškoláci, Naša mama je bosorka
Sienna Mercerová: Moja sestra upírka
Tatjana Lehenová: Je miška myška
Tomaš Janovic: Drevený tato a jeho rozprávkové varechy
Ivona Brezinová: Lentilka pre dedka Edka
Zuzka Šulajová: Dźínsový denník
Antoine de Saint Exupéry: Malý princ

Najúspešnejšie podujatia:
• Festivaly – 12. ročník Prešov číta rád – pre verejnosť piknikové čítanie, talkshow so spisovateľmi, 3. ročník S knihou ma baví svet, Stonožkové čítanie, Vranovské knihodni, Noc s Andersenom, Celé Slovensko číta deťom, Čítajme si.., Čítačka s písačkou, Leto s knihou
• Literárne večery a súťaže – Záchvevy, Večerná univerzita moderného Ľubovňana, Literárne talenty
• Autorské besedy, prezentácie kníh, kurzy angličtiny a nemčiny pre čitateľov, súťaže školských časopisov – Poprad , Prešov,
• Komunitné klubové, vzdelávacie a záujmové aktivity a podujatia pre dospelých
• Aktivity k Európskym dňom kultúrneho dedičstva
• vzdelávacie podujatia a prezentácie pre ZŠ a SŠ
• burzy kníh, letné čitateľské tábory , tvorivé dielne, výstavy, exkurzie


Netradičné knižnice (zriadené z darovaných kníh od verejnosti)
Staničná knižnica v Prešove, vo Vranove nad Topľou, knižnica na kúpalisku, letná knižnica v kostole na Domaši, knihobúdky, knižnica na detskom oddelení v nemocnici, v domove dôchodcov a podobne.

Mimoriadne aktivity, služby
• prieskum čítania mládeže v PSK
• Prešov – modernizácia a preorganizovanie pobočky knižnice Sekčov, otvorenie letnej čitárne v átriu U Bosáka
• Stará Ľubovňa – nová web stránka, modernizácia detského oddelenia , výstavné priestory
• Poprad – Spišská Sobota – rekonštrukcia prízemia
• Bardejov – statické zabezpečenie objektu knižnice v sume 85 000 € a modernizácia priestorov
• Vranov – Otvorenie letnej knižnice v kostole na Domaši a otvorenie KNIHOBÚDKY v Zámutove
• Svidník – prevádzka bibliobusu, aktivity pre národnostne menšiny – rusínska, ukrajinská
• Humenné – Literárne talenty 2017 – 37. ročník – súťaž neprofesionálnych literárnych tvorcov
• jedinečná spolupráca knižnice s Ústavom na výkon väzby a Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Prešove – ročne si trestanci vypožičali 703 kníh
• biblioboxy – umožňujú čitateľom vrátiť vypožičané knihy, časopisy mimo otváracích hodín využitím špeciálnych boxov umiestnených na verejnom priestranstve

Štatistika
– knižnice evidujú viacero čitateľov nad 90 rokov, najviac aktívnych seniorov eviduje Knižnica P.O.Hviezdoslava v Prešove (najstarší čitateľ – rok narodenia: 1917)
– najmladšími čitateľmi boli v knižniciach trojročné detičky narodené v roku 2014
– najaktívnejším čitateľmi podľa kategórií, ktorí si vypožičali v roku 2017 najviac kníh a iných dokumentov sú dôchodcovia – najaktívnejší dôchodca – 976 výpožičiek , dospelý – 566, študent – 145 a dieťa 372

***

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK